24 Aralık 2015 Perşembe

BAL ÇEŞİTLERİ VE FİYATLARIMIZ.

Değerli Antalyalılar;
Antalya'nın arıcılarının Birliği olan Antalya Arıcılar Birliği genel anlamda yöresel ballarımızı siz Antalyalılar için satışa sunmaktadır.Ballarımız her türlü sağlık tahlilinden geçerek,hijjenik ortamda dolum tesisim,izde paketlenip satışa arz edilmektedir.Ballarımız Antalya Arıcının emeğinin ve bölgemiz florasının bir parçası olup,leziz ve güzel doğal tada sahiptir.Bal çeşitlerimiz ve fiyatları aşağıdaki gibidir.


    Karakovan Balı:Hiç mum kullanılmadan kasnak çıtaya arı tarafından örülerek yapılmış bir bal türüdür.Bu bal Birliğimiğimizde kg fiyatı 60 lira üzerinden satılmaktadır.
 Petek Bal:Bu bal çeşidinde fark çıtanın ortasına ham petek arıcı tarafından takılır.Arı gözleri kendi mumuyla örerek bal doldurur.Bu balın kg fiyatıda 30 liradır.
 Süzme Salgı Balı:Halk arasında çam balı,yada basra balı olarakda adlandırılır.kg fiyatı 25 lira olup,850 gr cam kavanozda 20 liraya satılmaktadır.
 Süzme çiçek Balı:Değişik flora ve çiçeklerin nektarından oluşmuş bir bal çeşidi olup,kg fiyatı 30 liradır.850 gr lık kavanozda 25 liraya satışa sunulmuştur.
     Donmuş Çiçek Balı:Doğal ve gerçek ballar kristalize olup donmaktadır.Halk arasında yanlış bilgiden dolayı şekerlendi dinilerek kötü gözle bakılır.Ama gerçek balın bir özelliğidir.
 Harnup Balı:Keçiboynuzu bitkisinin nektarından arılarca üretilen bu bal harika bir baldır.Bu bal kasım ayında üretilerek hasad edilir.Birliğimizde bu bal 850 gr lık kavanozlarda 45 liraya satılmaktadır.
 Sandal Balı:Akdenize has bal çeşitlerinden bir diğeridir.Bu bal çeşidi martt ayı içerisinde üretilmekte olup,850 gr lık ş,işelerde 40 liradan satılmaktadır.

Narenciye Balı:Halk arasında portakal balı olarakda bilinir.İlkbaharda nisan ayı içerisinde turunçgillerin çiçeklerinden arılarca üretilen bu bal 850 gr  lık kavanozlarda 25 liradan satılmaktadır.
Dolum tesisimizde şişelenmiş olan ambalanmaya hazır çiçek balları...
Bal satış ofisimizden bir görüntü...


 Hazırlayan:Hayati İNAL-Antalya Arıcılar Birliği Yönetim Kurul Üyesi.

3 yorum:

  1. Antalyalı Arıcı Dostlara selam, Verdiğiniz hizmet üreticiye de tüketiciye de hayırlı olsun.

    YanıtlaSil
  2. Acik adresenizide paylasirmisiniz tesekür ederim

    YanıtlaSil
  3. yukardaki fiyatlar satış mağazanızdan farklı.neden.

    YanıtlaSil